Memorandum o spolupráci s uzbeckým svazem

Havířovské Národním tréninkové centrum navštívila delegace Uzbeckého svazu stolního tenisu vedená generálním sekretářem Sherzodem Sharobidinovichem Pardayevem. Po prohlídce moderního centra stolního tenisu pak s místopředsedou České asociace stolního tenisu Nikolasem Endalem Uzbekové podepsali memorandum o vzájemné spolupráci.

Jejich návštěva nebyla náhodná. Havířovský klub angažoval na konci minulé sezony uzbeckou mužskou jedničku Zokhida Kernjajeva. Účastník olympijských her v Riu bude v klubu působit, a také díky jeho referencím se delegace jeho země přijela podívat na jednu z největších specializovaných hal pro stolní tenis v Evropě.

Podle slov Nikolase Endala je každá zahraniční spolupráce pro český stolní tenis zajímavá a přínosná. „Uzbeckou delegaci zajímalo především naše centrum. Generální sekretář se zajímal o chod České asociace stolního tenisu, o naše zkušenosti v oblasti řízení, systémů zpracování výsledků ligových soutěží, tréninkových podmínkách a podobně. Podepsali jsme memorandu o spolupráci ve všech oblastech stolního tenisu. Osobně si myslím, že každá podobná spolupráce má svůj význam, ať už z hlediska krátkodobého nebo ještě lépe z dlouhodobého.“

Vedení uzbeckého svazu má v plánu v budoucnu rovněž postavit národní tréninkové centrum a sbírá tak zkušenosti nejen v Evropě. „Hovořili o tom, že se byli podívat v Kazachstánu, kde také vznikají velká tréninková centra. Myslím, že Havířov nebyl jejich poslední zastávkou. Zajímali se o specifika stavby, způsob financování, účelnost konkrétních detailů, zkrátka o vše, co by jim pomohlo zdárně realizovat jejich záměry. Řekl bych, že z tohoto pohledu byla jejich návštěva velmi pozitivní.“

Hovořilo se pochopitelně také o systémových věcech, jako je například registr, výsledkový systém STIS a další specifické informační systémy, které v rámci ČAST roky úspěšně fungují. „Byli příjemně překvapeni, jak to máme celé nastavené a jak nám to funguje. Ptali se také na oblast vzdělávání trenérů, fungování kempů, přípravy sportovců a pochopitelně také na zkušenosti s pořádáním velkých turnajů. V tuto chvíli je Uzbekistán možná v oblasti rozvoje stolního tenisu za námi, ale nové vedení má snahu toto změnit. Jejich jednička Zokhid Kernjajev je výkonnostně někde na úrovni naších nejlepších extraligových hráčů, ale mají například třináctiletou hráčku, která je čtvrtá na světovém žebříčku. Další talenty pochopitelně hledají. Je to asijská země, což je bezpochyby další výhodou a možná je jen otázkou času, kdy se jejich nejlepší hráči a hráčky posunou do širší světové špičky,“ dodává Nikolas Endal.

Leave a comment