Havířov bude hostit světovou olympijskou kvalifikaci mixů

Nedávno skončené mistrovství světa v korejském Busanu bylo současně kvalifikací pro soutěže družstev na olympijských hrách v Paříži. Definitivní podobu složení této soutěže pak dá březnový světový žebříček. Další soutěží, kterou kvalifikace teprve čeká, je smíšená čtyřhra a světová kvalifikace se bude hrát ve dnech 11. a 12. dubna v Havířově.

K dispozici jsou čtyři postupová místa a mezi účastníky pochopitelně nebudou chybět ani Češi. Výkonný výbor ČAST už také schválil nominaci páru Jan Valenta, Zdena Blašková. „Je to pro nás obrovská čest a současně i závazek, pořádat akci tohoto významu. Vždyť olympijská kvalifikace se v Česku nepořádala už několik let v žádném sportu nebo disciplíně. Česká asociace stolního tenisu je pravidelným pořadatelem turnajů světového okruhu dospělých i mládeže, v Národním tréninkovém centru v Havířově pořádáme WTT Youth Contender i WTT Feeder, náš tým má za sebou i mládežnické evropské šampionáty v Ostravě. Jsem přesvědčen, že máme dostatek zkušeností, abychom připravili nejlepším párům z celého světa odpovídající podmínky pro boje o účast na olympiádě,“ říká předseda asociace Nikolas Endal.

Připomíná, že do týmové soutěže se ani jedno z českých družstev neprobojovalo a startovat na hrách tak Češi mohou jen v mixu a v singlech. I proto přikládá kvalifikaci ve smíšené čtyřhře veliký význam. „Konkurence bude určitě obrovská, ale my věříme, že šance získat jedno ze čtyř postupových míst pro pár Valenta, Blašková tady je. Oba v Havířově trénují, oba budou moci využít výhody domácího prostředí.“

Na definitivní podobu startovní listiny je ještě stále brzy, ale už nyní své přihlášky poslala řada asociací. Například Čínskou Tchaj-pej bude reprezentovat pátý pár světového žebříčku v mixu Lin Yun-Ju a Chen Szu-Yu, není vyloučeno, že přijedou páry z Japonska a jiných asijských zemí, o špičkových párech z Evropy ani nemluvě. Celkový počet dvojic by se tak měl pohybovat těsně nad třicítkou.

Samotný olympijský turnaj ve smíšené čtyřhře bude hrát šestnáct párů. Kromě pořádající Francie si už místa zajistili vítězové kontinentálních šampionátů. V Evropě jsou to vítězové Evropských her z minulého roku Němci Qiu Dang a Nina Mittelhamová. V tuto chvíli je ovšem těžké odhadnout, které země budou spoléhat na to, že se jejich zástupci na turnaj kvalifikují z květnového světového žebříčku, kde bude k dispozici šest posledních míst (původní počet pěti míst se rozšířil, Čína jako vítěz Asijských her v této soutěži své místo alokovala právě do světového žebříčku).

Dvoudenní turnaj v Havířově se bude hrát vyřazovacím způsobem. První den se bude hrát ve dvou na sobě nezávislých pavoucích a vítěz každého z nich postoupí do Paříže. Druhý den se bude hrát stejným způsobem s tím rozdílem, že už se soutěží samozřejmě nezúčastní vítězové z prvního dne. A opět se bude hrát o dvě postupová místa.

Leave a comment